Enerjiden Nasıl Tasarruf Sağlanır

Enerji Kimlik Belgesi > Blog > Haber > Enerjiden Nasıl Tasarruf Sağlanır

Enerji tasarrufu sağlamanın birçok yöntemi vardır, ama hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın mevcut enerji durumunu tespit etmeden enerji tasarrufu sağlamak mümkün değildir. Mevcut enerji durumunu yapılarda tespit etmek için enerji kimlik belgesi kullanılır. Enerji kimlik belgesi yapıların mevcut enerji sınıfını ortaya koyan bir belgedir. Yapıların enerji sınıfı belirlendikten sonra yani mevcut sorunları tespit ettikten sonra önlemleri almak kolay olacaktır. Enerji kimlik belgesindeki bilgilere yani enerji ile ilgili sonuç raporlarına bakarak enerjiden tasarruf sağlanabilir. Binaların enerji belgesindeki sonuçlar somut şekilde görüldükten sonra gerekli iyileştirmeler yapılarak enerjiden tasarruf sağlanabilir. Yapılara ek olarak yalıtım yapılarak, mekanik ısıtma, mekanik soğutma sistemleri iyileştirilerek enerjiden tasarruf sağlanır.

 

Yapılarda Enerjiden tasarruf sağlamak için;

  • Isı yalıtımı, mantolama, izolasyon yapılması
  • Pencerelerde çift camlar kullanılması
  • Yapılarda fotoselli (otomatik aydınlatma) kullanılması
  • Fazla enerji harcamayan ısıtma sistemlerinin tercih edilmesi
  • Sıcak su temin şeklinin yenilenebilir enerjiden elde edilmesi
  • Aydınlatma tiplerinden fazla enerji harcamayan ampullerin kullanılması

Enerji tasarrufu sağlamak için mevcut enerji durumu tespit edilir, mevcut enerji durumundaki sorunlar giderilir, sorunlar giderildikten sonra gerekli önlemler alınır. Gerekli önlemlerle birlikte enerjiden maksimum fayda sağlanır. Tasarruflarla birlikte hem enerji üreticileri, hem enerji tüketicileri ülke ekonomisine katkı sağlamış olacaktır. Ülke ekonomisindeki olumlu gelişmeler dolaylı olarak diğer sektörleri de etkileyecektir.

Enerji tasarruflarının doğru şekilde yapılabilmesi için enerji kimlik belgesindeki tüm kalemler detaylı incelenerek gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Enerji tasarruflarının sağlanması için enerji kimlik belgesi önemli bir yol göstericidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir