Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir

Enerji Kimlik Belgesi > Blog > Haber > Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir

Evlerin ve işyerlerinin temel giderlerinden birisi elektriktir. Aydınlanmayı, ısınmayı ve aletleri kullanmamızı sağlayan kaynak elektriktir. Ev ve işyerlerindeki elektrik kullanımı ise aylık periyotlar ile faturalandırılır. Bu faturalarda sadece elektrik sarfiyatı değil aynı zamanda okuma yapılan ilk ve son endeksler, tüketilen enerjinin birim fiyatı, birim fiyatına göre sarfiyatın toplam tutarı, KDV, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve eğer varsa açma kapama bedeli yer almaktadır.

Enerji tasarrufu üzerine eklenen vergiler devlet tarafından belirlenmektedir ve belirli dönem yapılan zamlar dolayısı ile zaman zaman artabilir. Ancak enerji bedeli olarak elektrik faturasına yansıyan kısım direkt olarak kullanıcının sarf ettiği elektriğe bağlı değişir. Dolayısı ile elektrik faturasından tasarruf edebilmek için enerji sarfiyatını azaltacak önlemlere başvurmak gerekir. Daha az enerji sarf etmek yani daha az elektrik kullanmak ve düşük fatura ödemek için yazının devamında verilen ip uçları size yardımcı olacaktır.

Prizde Takılı Eşya Bırakmayın

Elektrik tasarrufu için dikkat edilecek en önemli şey prize takılı eşyaları boş yere bırakmamaktır. Televizyonlar kapalı olduğu zaman, şarj aletleri telefonu doldurduktan sonra ve mutfakta yer alan küçük ev aletleri kullanılmadığı zaman prize takılı duruyor ise az miktarda da olsa enerjiyi bünyelerinde tutabilirler. Tüm bunlar aynı ay içinde faturaya küçük de olsa bir miktar tüketim yansıtır. Tasarruf yöntemlerinden ilki bu eşyaları kullanmayacağınız zaman tamamen prizden uzaklaştırmaktır.

 

Beyaz Eşyalar Enerji Sınıfına Göre Seçilmeli

Evlerde en büyük enerji sarfiyat kalemi olan eşyalar beyaz eşyalardır. Buzdolabı kesintisiz olarak çalıştığı için bu ürünün mümkün olan en yüksek enerji sınıfında yer alması gerekir. Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi ev aletleri de mümkün olduğunca dolduğu zaman çalıştırılmalı ve iç hacmin tamamı değerlendirilmelidir. Bu eşyalarda da yine hem elektrik tasarrufu hem de su tasarrufu sağlayan modeller seçilmelidir. Fırın, aspiratör, mikrodalga gibi ürünler sürekli açık bırakılmamalı ve sadece, ihtiyaç halinde ihtiyaç derecesinde kullanılmalıdır.

Tasarruflu Lamba Kullanın

Evlerde en çok enerjiyi büyük beyaz eşyalardan sonra ampuller harcar. Elektrik tasarruflu lambalar kullanmak uzun vadede hem de aylık fatura ödemelerinizde gözle görülür bir tasarruf sağlayacaktır. Aydınlanma gücü oldukça fazla olan bu lambalarda farklı teknolojiler kullanılarak ışık gücünden ödün vermeden daha az enerji ile aydınlanmak mümkündür.

Bu lambaların fiyatları tasarrufsuz olan lambalara göre daha yüksek olsa da özellikle fazla lamba kullanılan avizelerde ve büyük evlerde birkaç ay içinde masrafını fatura tasarrufu yolu ile sağlamaktadır. Bu yöntem ile beraber evde mümkün olduğunca az lamba kullanılmalı ve ışığı engelleyecek koyu renkli ya da kapalı avizeler kullanılmamalıdır. Evin içinde gereksiz olan lambalar söndürülmeli ve koridor, merdiven gibi alanların gereksiz aydınlatılmasından kaçınılmalıdır. İşyerlerinde ise bu alanlarda sensörlü tip aydınlatmalar tercih edilerek tasarruf sağlanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir