BLOG

Faydalı Haber Ve Blog Yazıları

Enerji Kimlik Belgesi > Blog

Evlerin ve işyerlerinin temel giderlerinden birisi elektriktir. Aydınlanmayı, ısınmayı ve aletleri kullanmamızı sağlayan kaynak elektriktir. Ev ve işyerlerindeki elektrik kullanımı ise aylık periyotlar ile faturalandırılır. Bu faturalarda sadece elektrik sarfiyatı değil aynı zamanda okuma yapılan ilk ve son endeksler, tüketilen enerjinin birim fiyatı, birim fiyatına göre sarfiyatın toplam tutarı, KDV, TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve eğer varsa açma kapama bedeli yer almaktadır.

Enerji tasarrufu üzerine eklenen vergiler devlet tarafından belirlenmektedir ve belirli dönem yapılan zamlar dolayısı ile zaman zaman artabilir. Ancak enerji bedeli olarak elektrik faturasına yansıyan kısım direkt olarak kullanıcının sarf ettiği elektriğe bağlı değişir. Dolayısı ile elektrik faturasından tasarruf edebilmek için enerji sarfiyatını azaltacak önlemlere başvurmak gerekir. Daha az enerji sarf etmek yani daha az elektrik kullanmak ve düşük fatura ödemek için yazının devamında verilen ip uçları size yardımcı olacaktır.

Prizde Takılı Eşya Bırakmayın

Elektrik tasarrufu için dikkat edilecek en önemli şey prize takılı eşyaları boş yere bırakmamaktır. Televizyonlar kapalı olduğu zaman, şarj aletleri telefonu doldurduktan sonra ve mutfakta yer alan küçük ev aletleri kullanılmadığı zaman prize takılı duruyor ise az miktarda da olsa enerjiyi bünyelerinde tutabilirler. Tüm bunlar aynı ay içinde faturaya küçük de olsa bir miktar tüketim yansıtır. Tasarruf yöntemlerinden ilki bu eşyaları kullanmayacağınız zaman tamamen prizden uzaklaştırmaktır.

 

Beyaz Eşyalar Enerji Sınıfına Göre Seçilmeli

Evlerde en büyük enerji sarfiyat kalemi olan eşyalar beyaz eşyalardır. Buzdolabı kesintisiz olarak çalıştığı için bu ürünün mümkün olan en yüksek enerji sınıfında yer alması gerekir. Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi ev aletleri de mümkün olduğunca dolduğu zaman çalıştırılmalı ve iç hacmin tamamı değerlendirilmelidir. Bu eşyalarda da yine hem elektrik tasarrufu hem de su tasarrufu sağlayan modeller seçilmelidir. Fırın, aspiratör, mikrodalga gibi ürünler sürekli açık bırakılmamalı ve sadece, ihtiyaç halinde ihtiyaç derecesinde kullanılmalıdır.

Tasarruflu Lamba Kullanın

Evlerde en çok enerjiyi büyük beyaz eşyalardan sonra ampuller harcar. Elektrik tasarruflu lambalar kullanmak uzun vadede hem de aylık fatura ödemelerinizde gözle görülür bir tasarruf sağlayacaktır. Aydınlanma gücü oldukça fazla olan bu lambalarda farklı teknolojiler kullanılarak ışık gücünden ödün vermeden daha az enerji ile aydınlanmak mümkündür.

Bu lambaların fiyatları tasarrufsuz olan lambalara göre daha yüksek olsa da özellikle fazla lamba kullanılan avizelerde ve büyük evlerde birkaç ay içinde masrafını fatura tasarrufu yolu ile sağlamaktadır. Bu yöntem ile beraber evde mümkün olduğunca az lamba kullanılmalı ve ışığı engelleyecek koyu renkli ya da kapalı avizeler kullanılmamalıdır. Evin içinde gereksiz olan lambalar söndürülmeli ve koridor, merdiven gibi alanların gereksiz aydınlatılmasından kaçınılmalıdır. İşyerlerinde ise bu alanlarda sensörlü tip aydınlatmalar tercih edilerek tasarruf sağlanabilir.

 

Read More

Günümüzde enerji ihtiyacının karşılanmasında fosil yakıtlar olan kömür, petrol, doğalgaz kullanılmaktadır. Fosil yakıtların üretimi maliyetli ve meşakkatli bir süreci gerektirir. Fosil yakıtlardan elde edilen enerji doğaya büyük zararlar vermektedir. Zararları önlemek ve enerji maliyetlerini düşürmek için farklı yöntemler kullanılmıştır. Fosil yakıtlardan elde edilen enerjiye alternatif olarak doğada doğal yolarlarla var olan tükenmeyen enerji kaynaklarından enerji üretilmeye başlanmıştır. Doğal yollarla doğada var olan enerjiden elde edilen enerjiye yenilenebilir enerji denir. Yenilenebilir enerji ile az maliyetle, doğaya zarar vermeyen enerjinin üretilmesi sağlanmıştır.

Yenilenebilir enerji kaynakları aşağıdaki gibidir;

Güneş enerjisi
Rüzgar enerjisi
Jeotermal enerji
Hidroelektrik enerji
Biyokütle enerjisi

Binaların enerji tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaları ülke ekonomisine ciddi katkıları olacaktır. Yenilenebilir enerji ile çevresel zararlar en aza indirilmiş olur. Günümüzde binalarda en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynağı güneş panelleri ile sıcak suyun sağlanmasıdır. Yapılarda yenilenebilir enerji kullanımı sayesinde binanın enerji sınıfı olumlu olarak etkilenmektedir.

Read More

Enerji tasarrufu sağlamanın birçok yöntemi vardır, ama hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın mevcut enerji durumunu tespit etmeden enerji tasarrufu sağlamak mümkün değildir. Mevcut enerji durumunu yapılarda tespit etmek için enerji kimlik belgesi kullanılır. Enerji kimlik belgesi yapıların mevcut enerji sınıfını ortaya koyan bir belgedir. Yapıların enerji sınıfı belirlendikten sonra yani mevcut sorunları tespit ettikten sonra önlemleri almak kolay olacaktır. Enerji kimlik belgesindeki bilgilere yani enerji ile ilgili sonuç raporlarına bakarak enerjiden tasarruf sağlanabilir. Binaların enerji belgesindeki sonuçlar somut şekilde görüldükten sonra gerekli iyileştirmeler yapılarak enerjiden tasarruf sağlanabilir. Yapılara ek olarak yalıtım yapılarak, mekanik ısıtma, mekanik soğutma sistemleri iyileştirilerek enerjiden tasarruf sağlanır.

 

Yapılarda Enerjiden tasarruf sağlamak için;

  • Isı yalıtımı, mantolama, izolasyon yapılması
  • Pencerelerde çift camlar kullanılması
  • Yapılarda fotoselli (otomatik aydınlatma) kullanılması
  • Fazla enerji harcamayan ısıtma sistemlerinin tercih edilmesi
  • Sıcak su temin şeklinin yenilenebilir enerjiden elde edilmesi
  • Aydınlatma tiplerinden fazla enerji harcamayan ampullerin kullanılması

Enerji tasarrufu sağlamak için mevcut enerji durumu tespit edilir, mevcut enerji durumundaki sorunlar giderilir, sorunlar giderildikten sonra gerekli önlemler alınır. Gerekli önlemlerle birlikte enerjiden maksimum fayda sağlanır. Tasarruflarla birlikte hem enerji üreticileri, hem enerji tüketicileri ülke ekonomisine katkı sağlamış olacaktır. Ülke ekonomisindeki olumlu gelişmeler dolaylı olarak diğer sektörleri de etkileyecektir.

Enerji tasarruflarının doğru şekilde yapılabilmesi için enerji kimlik belgesindeki tüm kalemler detaylı incelenerek gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Enerji tasarruflarının sağlanması için enerji kimlik belgesi önemli bir yol göstericidir.

Read More